Tez Redaksiyonu Nasıl Yapılır?

tez-redaksiyonu-ve-tez-düzeltmesi

Tez, özgün olarak araştırılan bir konuda bilimsel bir dille yazılan çalışmadır. Tez hazırlama işlemi eğitim görülen üniversiteye göre değişebilmektedir çünkü üniversitelerin belirlemiş olduğu tez yazım kuralları genellikle birbirinden farklıdır. Tez redaksiyonu nasıl yapılır sorusu da belirlenmiş olan bu kurallara göre şekillenmektedir. Redaksiyon, bir eseri yayına hazırlama süreci anlamına geldiğinden; tez redaksiyonu yapılırken üniversitenin tez yazım kılavuzunu da dikkate almak gerekmektedir. Bu nedenle tez redaksiyonu için tezin önce dili sonra biçimsel özellikleri önem taşımaktadır. Dolayısıyla tezinizin anlaşılır olması ve tez düzenlemesinin kılavuza uygun yapılmasına özen gösterilmelidir.

Tez Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Redaksiyon her ne kadar yazılmış bir eseri daha değerli hale getirse de özensiz hazırlanan bir esere katkısı çok fazla olmayacaktır. Bu sebeple öncelikle tezinizi hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmaktadır;

 • Seçilen konunun özgün olmasına dikkat edilmelidir. Daha önce başkaları tarafından araştırılmamış olması çok önemlidir.
 • Seçilen konu hakkında yeterli kaynak olmalıdır. Tez redaksiyonu nasıl yapılır noktasında en önemli engel budur. Çünkü yeterli kaynak olmaması tez yazım işleminizi çok zor hale getirebilir hatta tamamen imkansız kılabilir. Bu ayrıntı önemsenmelidir.
 • Tezin yazımına başlamadan önce yazım planı hazırlamış olmalısınız. Tezin içinde yer alacak olan başlıklar için geçici bir içindekiler listesi oluşturulabilir. Bu şekilde tezinizin belirli bir düzende yazılması mümkün olur ve anlatılmak istenenler okuyucuya aktarılabilir.
 • Yayınlanmış iyi bir tezi örnek olarak kullanabilirsiniz. Örneğin tezin yazımında kullanılan dil ve yazım düzeni gibi.
 • Tez içinde hangi soruya cevap arandığı ya da hangi sorunun çözüme ulaştırılmaya çalışıldığı açıkça belirtilmiş olmalıdır.
 • Tez iyi olduğu derecede okuyucuda merak uyandırır. Bu nedenle ilgilenen kişiler tez çalışmasını okumaya değer görmelidirler ve okumaya zaman ayırabilmelidirler. Anlatım sade ve yalın olmalıdır. Anlatımda mantıksal hataların olmaması gerekir.
 • Tezin hazırlanma aşamalarında etik olmayan davranışlardan kesin olarak kaçınılması gerekir.
 • Tezin yazılması sırasında mutlak olarak yazım kılavuzunun kullanılması ve kütüphane gibi bilgi kaynaklarından yararlanılması gerekir.

Tez hazırlama konusunda verilen bu bilgiler ışığında iyi bir tez çalışmasının sade ve anlaşılır bir anlatım dili kullanmış olması gerektiği ve çalışmanın son derece net bir şekilde aktarılması gerektiği anlaşılmaktadır. Bunlara dikkat ederek tezinizin redaksiyonunu kolay hale getirebilir, tezinizi daha değerli kılabilirsiniz.

Tez Yazılırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Tez hazırlanırken yapılması önemli olan veya gerekli olan şeyler vardır. Bunlardan bazıları isteğe bağlıdır. Bazıları ise tez için hayati bir öneme sahiptir. Dolayısıyla tezinizi yazmaya başlamadan önce bu konuda başkalarının tecrübelerini göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte tez yazılırken yapılan hatalardan uzak durulmasını da önemsiyoruz. Bunların bazıları aşağıda sıralanmaktadır;

 • Kaynak olarak çok az bulabileceğiniz konuları seçmemeye dikkat edin. Önceden hakkında tez yazılmış konuları tercih ederek işe başlayabilirsiniz
 • En sık yapılan hatalardan biri tez konusunu sadece internet üzerinden araştırmaktır. Bunun yerine literatür taraması yapmak daha faydalı olacaktır. Ayrıca bu aramayı da dikkatli olarak yapmanız gerekir.
 • Tez yazmak için düzenli olarak zaman ayırmanız önerilir. Zaman yönetimini yapamazsanız bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tez yazımına günlük olarak yeterli vakit ayırılmaması büyük bir hatadır. Tezinizle her gün ilgilenmezseniz, yazmaktan soğumanız kaçınılmazdır.
 • Ofis programlarını kullanma becerisinin zayıf olması bu konuda büyük bir eksikliktir. Bu durum çok yavaş ilerlemenize neden olacaktır.
 • Üniversite tarafından yayınlanan tez yazım kılavuzu sizin için rehber niteliği taşır. Rehbere uygun yazmamanız birçok hatayı da beraberinde getirir. Yapılan hataları sonradan düzeltmek için ayıracağınız zamanı, tezinizi yazmak için kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Tez Redaksiyonunu Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

Bir tezin redaksiyonu için öncelikle tezin hazırlanmış olması gerekmektedir. Tezi redaksiyona hazır hale getirmek için, yapılacak araştırma tamamlanmalı ve yazılı hale getirilmelidir. Hazırlanan bu metin redaksiyon süreci ile son halini alabilir ve basıma hazır hale getirilebilir. Redaksiyonun daha etkili olabilmesi adına aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi önem taşımaktadır;

 • Tezde araştırma konusunun tam olarak belirgin olmaması.
 • Tezde tam olarak ne yapılmaya çalışıldığının açıklanamaması.
 • Tezin içeriğini oluşturan bölümlerin yeteri kadar detaylandırılmamış olması.
 • Yapılan araştırmanın ilgili literatüre ne gibi katkılar sağlayacağının belirtilmemiş olması.
 • İçerikte çok fazla hata (imla hataları, yazım yanlışları, noktalama işaretlerinin yanlış kullanımı vb.) bulunması. Bunlar her ne kadar redaksiyon yapılırken düzeltilse de bu hataların çok fazla olması redaksiyon sürecini uzatacaktır. Profesyonel bir destek alınmaması halinde hataların tamamen düzeltilmesi çok zor olacaktır.
 • Bilimsel çalışmaların temel alınmaması.

Tezin hazırlanması sürecinde uyulması gereken biçimsel kurallar üniversite ile alakalıdır. Üniversiteniz tezinizi kabul etmek için belirlenen biçimsel kurallara uygun olmasını ister. Tez kılavuzlarında genel olarak, hazırlanacak olan tez çalışmalarının nasıl olması gerektiği farklı başlıklar altında detaylı bir şekilde anlatır. Bu konu, eğitim görülen üniversiteye göre değiştiği için bilimsel olarak belli bir standart olduğu söylenemez. Bir üniversite için şekilsel bakımdan kabul edilebilir bir tez başka bir üniversite tarafından kabul edilemez görülebilir. Fakat tezin içeriği ile alakalı aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu konudaki standartlar her üniversite için geçerlidir. Tezinizi okuyan birisi, tezi üniversitenize göre değil bilimsel kurallara göre değerlendirecektir. Yüksek lisans veya doktora yapmak her insanın başaramayacağı bir iştir. Hazırlanan tez, hayatınız boyunca isminizle anılacaktır. Dolayısıyla tezinizde hata olmaması çok önemlidir. Bunun için tezinizin redaksiyonunu göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArayın
×