PROOFREADING

PROOFREADING

Proofreading Hizmeti Kapsamında, İngilizce Metinlerin Düzenlenmesi, Düzeltilmesi ve Geliştirilmesi konusunda hizmet verilmektedir.

İngilizce makalelerde, yayımlanan dergilerin talebine yönelik gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Akademik çalışmalarınızın gönderileceği dergiye sunulmak üzere proofreading yapıldığına ilişkin sertifika hazırlanmaktadır. 

Yazılı iletişimde doğru ve hatasız bir dil kullanmak, bir şirketin veya bireyin itibarı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Profesyonel bir imaja sahip olmak ve hedef kitlenizle etkili bir şekilde iletişim kurmak için metinlerinizi iyice gözden geçirmeniz önemlidir. Bu noktada size profesyonel proofreading hizmetlerimizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Proofreading Hizmeti Neleri İçeriyor?

 • Yazım ve Dil Bilgisi Kontrolü: Metinlerinizdeki yazım ve dil bilgisi hatalarını titiz bir şekilde kontrol ediyoruz.
 • Anlam ve İfade Kontrolü: Metinlerinizin anlamının açık ve etkili bir şekilde aktarıldığından emin olmak için ifadelerinizi kontrol ediyoruz.
 • Üslup ve Akıcılık Değerlendirmesi: Metinlerinizin tutarlı bir üslupta olmasını ve okunabilir olmasını sağlıyoruz.
 • Format kontrolü: Belirttiğiniz format standartlarına uygunluğu doğruluyoruz (Talebiniz doğrultusunda makale düzenleme ve tez düzenleme kapsamında yardımcı oluyoruz).

Neden Biz?

 • Uzman Ekibimiz: Deneyimli, profesyonel dil uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışıyoruz.
 • Hızlı ve Güvenilir Hizmet: Önceliğimiz işinizi zamanında tamamlamak ve güvenilir bir hizmet sunmaktır.
 • Müşteri Memnuniyeti: Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, özel isteklerinizi dikkatle ele alıyoruz.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Bizimle iletişime geçmek ve profesyonel proofreading hizmetlerimizden yararlanmak çok kolay! Web sitemizden yazılı olarak iletişime geçebilir veya müşteri hizmetleri ekibimizi arayarak detaylı bilgi alabilir ve işlemleri hemen başlatabilirsiniz.

İngilizce olarak hazırlanan metinlerinizdeki hatalar düzeltilmektedir. Alanında uzman editörlerimiz çalışmalarınızı uygun hale getirmektedir.

Proofreading Nedir?

Proofreading nedir sorusu, genellikle Türkçe dışındaki metinler için gündeme gelmektedir. Yazılı iletişimde hatasız ve etkili bir dil kullanmak, metnin anlaşılır ve profesyonel olması açısından kritik öneme sahiptir. İşte bu noktada proofreading hizmeti devreye giriyor. Proofreading, metni yazım, dil bilgisi, anlam ve stil açısından kontrol edilerek hataları düzeltme işlemidir.

Birçok alanda oldukça önemli bir aşama olan proofreading, özellikle akademik çalışmalarda öncelikle tercih edilmektedir. Akademik Çeviri hizmetinden sonra tamamlayıcı olarak veya çevirisi yapılmış metne akademik bir üslup kazandırmak için bu hizmetten faydalanılmaktadır.

proofreading-nedir

Proofreading Neden Bu Kadar Önemlidir?

Yazımı yapılmış veya çevirisi tamamlanmış bir metnin gözden geçirilerek son okumasının yapılması işlemine proofreading denilmektedir. Metnin son incelemesinde yazım kuralları, anlatım bozuklukları ve yanlış kullanılan kelimeler belirlenerek düzeltilir. Süreç tamamlanmadan evvel yazı defalarca okunarak hatalar tespit edilmekte ve düzeltilmektedir. Bu işlem yazma tutarlılığını geliştirmek, anlamı netleştirmek ve okunabilirliği geliştirmek için gerçekleştirilir.

Profesyonel bir proofreading işlemi, dil uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve metnin genel kalitesini artırır. Herhangi bir yazılı materyali daha etkili ve profesyonel hale getirmek istiyorsanız proofreading hizmeti kaçınılmaz bir adımdır. Bir metnin İnglizce Redaksiyon yapılmadan sunulması istenilen sonucun elde edilmesinin önüne geçecektir. Yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan, kelime kullanımı ve yazımı konusunda üst yeterliğe sahip olmayan herkes, profesyonel bir proofreading hizmeti almalıdır.

Neden Proofreading Yaptırmalısınız?

Profesyonel proofreading hizmetleri almak, yazılı iletişimdeki hataları en aza indirmede ve metni en iyi şekilde sunmada önemli bir adımdır. Yanlış metin okuyucular üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir ve iletişiminizi zayıflatabilir. Proofreading yaptırmak, yazınızı daha güçlü, daha etkili ve daha güvenilir hale getirir. Dil bilgisi, anlam, üslup ve biçim açısından yapılan düzeltmelerle metninizi en iyi şekilde sunabilirsiniz.

Akademik çalışmalarınızın kabul edilebilir hale getirildiği proofreading işlemi yalnızca işin uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Son okuma provasını yaparken öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı aşamada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Proofreading öncesi yapılması gerekenler şunlardır:

 • Yapılması gereken ilk şey yazıyı tamamen okumaktır. Bu okuma sırasında metin genel hatları ile gözden geçirilmiş olur.
 • İlk okumadan sonra minimum 15 dakika olmak üzere ara verilmelidir. Metnin başından bir süre ayrılmak, sonraki incelemede hatalarınızı daha iyi bir şekilde ayıklamanıza yardımcı olur.
 • Hata ayıklama işlemine geçmeden evvel gereksiz gördüğünüz tüm kelimeleri çıkarmanız gerekmektedir. Bunu yaparak hata ayıklama işleminde zamandan ve enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz.

Proofreading sırasında yapılması gerekenler şunlardır:

 • Metni, bilgisayar ekranı yerine çıktısını aldığınız dosya üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Okuma işlemini sesli bir şekilde yapın; böylece metni sessiz bir şekilde okurken gözden kaçırdığınız hataları ayıklama imkânınız olur.
 • Okuduğunuz satırın altını boş bir sayfa ile kapatarak metnin kalanının dikkatinizi dağıtmasını engelleyebilirsiniz.
 • Yaptığınız hataları düzeltmek konusunda kesin yöntemler kullanmak istiyorsanız aldığınız çıktı üzerinde not alarak daha sonra bu hataları bilgisayarda aratabilir ve doğrusunun ne olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Çok fazla hata yaptığınızı düşünüyorsanız her alandaki kontrol için ayrı ayrı inceleme yapın. Örneğin ilk okumanızda anlatım bozukluklarını kontrol ederken ikinci okumanızda noktalama işaretlerini kontrol edin. Böylece kafanız karışmamış olur.
 • Son aşamada ise bilgisayar programlarının yardımı ile yazım denetimi yapabilir ve işlemi sonlandırabilirsiniz.

Türkçeye “düzeltmen” olarak geçen proofreader, profesyonel olarak proofreading işlemi yapan kişiye verilmiş bir meslek unvanıdır. Sabırlı, uzun süreli çalışma disiplinine uygun ve dikkat sahibi olması gereken bu uzmanlar, birçok noktada yazarların imdadına yetişmektedirler.

Her uzmanlık alanında olduğu gibi proofreader’ların da kendilerine has bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şunlardır:

 • Metnin tutarlı ve akıcı olacak şekilde okuyucuya aktarılmasını sağlamak.
 • Dil bilgisi ve imla kurallarına uygun olacak şekilde yeniden düzeltmek.
 • Yanlış ve fazla kelimeleri çıkarmak ve anlatım bozukluklarını düzelterek kolay anlaşılabilir bir içerik sunmak.

Proofreader uzmanlar, birçok alanda hizmet verdikleri için farklı görev tanımlamaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Özellikle editörlük ve ‘proof-editing’le sıklıkla karıştırılan bir alandır. Süreci daha iyi anlamak için proofreader görev alanı dışında kalan noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

 • Proofreader intihal kontrolü yapmaz.
 • Yazıda kullanılan görsel ve alıntıların izin ve telif haklarından sorumlu değildir.
 • Sayfa dizaynını düzenlemez. Bu konuda isteğe göre metin sahibini uyarabilir.
 • İçeriği yeniden düzenlemez. Bulduğu yanlışları not ederek yazara iletir.
 • İndeksleme yapmaz.

DÜZELTME

tez-duzenleme-merkezi-duzeltme
Çalışmanın Türüne Uygun Düzeltme

Proofreading sürecinde dil bilgisi hataları giderilmekte, anlaşılmayan ifadeler düzeltilerek ilerleme sağlanmaktadır. Çalışma türüne uygun terimler kullanılmaktadır.

DÜZENLEME

tez-duzenleme-merkezi-duzenleme-islemi
Çalışmanın İstenilen Formata Göre Düzenlenmesi

Proofreading işlemi yapılan çalışmalarınız, talep etmeniz halinde teslim edilecek kurumun istediği formata uygun hale getirilmektedir.

GELİŞTİRME

tez-duzenleme-merkezi-yazi-gelistirme
Alan Uzmanları Tarafından Çalışmanızın İncelenmesi

Alan uzmanlarımız tarafından incelenen çalışmalarınıza diğer hizmetlerimiz kapsamında destek sunulmaktadır.

Fiyat Teklif Formu

Aşağıdaki formu doldurarak hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.