Redaksiyon nedir? Redaktör kimdir?

redaksiyon-nedir-redaksiyon-nasil-yapilir-redaktor- kimdir-redaktor-ne-yapar

Redaksiyon nedir? sorusu, redaksiyon hakkında verilecek bilgiler sayesinde cevap bulmaktadır. Redaksiyon kavramı Alexandre Graham Bell’in telefonu icat etmesinden beri bilinmektedir. Telefonun gazetecilikte kullanılmasıyla zamandan tasarruf edilmeye başlanmış fakat telefonla iletilen bilgilerin yayına hazır hale getirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Gazetecilik sektöründe ajanslardan gelen haberlerin düzenlenmesi gerekmiştir. Gazete merkezinde yayın politikası, imla ve dil bilgisi gibi kriterler ile kaleme alınan metinler yeniden oluşturulmaktadır. İlk zamanlar ABD’de gazetecilikte deneme amaçlı başlanılan redaksiyon işlemine bugün birçok alanda gerek duyulmaktadır.

Redaksiyon Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan redaksiyon, TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından “Yazılmış bir metin üzerinde gereken düzeltmeleri yaparak yazıyı yayıma hazır duruma getirme” biçiminde tanımlanmaktadır. Yayımlanmamış bir metnin dil bilgisi kurallarına uygunluğunun sağlanması ve gerekli düzeltmelerin yapılarak yayıma hazır hale getirilmesine redaksiyon adı verilmektedir. Redaksiyon işlemi için öncelikle metnin hazırlanması gerekmektedir. Redaksiyon yayın üretme değil hazırlanmış metnin düzeltilmesi işlemidir.

Redaksiyon nedir? Redaksiyon, herhangi bir eserin dil bilgisi, imla ve yazım kurallarına uygun olup/olmadığının kontrol edilerek gözden geçirilmesi; metinlerin denetlenerek cümlelerde anlamı bozan unsurların tespit edilmesi; anlam bütünlüğünü bozmadan gerekli değişikliklerin yapılması yoluyla metne müdahalede bulunma işlemidir.

Redaktör Kimdir?

Redaktör, yazılı metinlerin redaksiyon işlemini yaparak onları yayına hazırlayan kişidir. Metinlerdeki eksikleri, fazlalıkları ve hataları belirleyerek gerekli düzeltmeleri yapmaktadır. Büyük bir emek sarf edilerek meydana getirilen kitap, dergi, çeviri, makale, proje, tez vb. eser ve çalışmaların bitirildikten sonra dil kurallarına uygunluğu, akıcı bir anlatım kazandırılması ve uygun formatta yazılması için alanında uzman bir redaktör tarafından son kontrollerinin yapılması çoğu zaman gözden kaçırılan önemli bir konudur.

Hem Türkçe yazılmış metinler hem de çeviri metinlerde redaksiyona ihtiyaç vardır. Yapılan tercümelerde de büyük öneme sahiptir. Çünkü çevirmenler çoğu zaman çevirideki hataları göremezler bu nedenle bu işlem sonrası redaktörler devreye girer.

Redaksiyon Çeşitleri

Redaksiyon işlemi akademik dergi, kitap, roman, biyografi, çeviriler, kurum raporları, kişisel sunumlar, proje çalışmaları, makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri başta olmak üzere bütün yazılı kaynaklara uygulanabilir. Yapılan redaksiyonun türüne göre akademik redaksiyon ve ingilizce redaksiyon gibi isimlerle anılmaktadır. Meydana getirilen eserde ne kadar titiz olunsa da bir takım eksikliklerin olması kaçınılmazdır. Çünkü eser sahibinin tüm konularda uzman olması mümkün değildir. Çalışma ve eserinin mükemmel olmasını isteyen ve baskıdan sonra geri dönüşün mümkün olmayacağını bilen titiz kişiler redaksiyonun gerekliliğine inanan kimselerdir.

Redaksiyon Nasıl Yapılır?

Redaksiyon işleminde öncelikle metinlerde bulunan yazım yanlışları ve imla hataları düzeltilmelidir. Daha sonra metinde bulunan gereksiz sözcükleri çıkararak yazılan bilgilerin tutarlılığını da kontrol etmektedir. Anlatım bozukluklarını ve mantık hatalarını da düzelterek metne akıcılık sağlayan redaktör, metinlerin düzeltilerek hatasız bir şekilde yayınlanmasına çalışmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu işlemi yapacak kişinin düzelteceği metinle ilgili uzmanlığa sahip olmasıdır.

Redaksiyon işlemi, metnin kalitesini ve profesyonelliğini artırmak için önemlidir. Bu süreci dikkatli ve sistemli bir şekilde uygulayarak yazılarınızı daha etkili ve etkileyici hale getirebilirsiniz. Redaksiyon süreci, “Redaksiyon nasıl yapılır?” sorusunun cevabı niteliğindedir. Metnin redaksiyon sürecini adım adım açıklayan bazı temel ipuçları:

1. Metnin iyi anlaşılması

Düzeltmeye başlamadan önce metni dikkatlice okuyun ve içeriğini anlayın. Metnin neyle ilgili olduğunu ve hangi mesajı iletmeye çalıştığınızı anlamak önemlidir.

2. Dil bilgisi hatalarının düzeltilmesi

Öncelikle dil bilgisi hatalarını düzeltin. Dil bilgisi hatalarının düzeltilmesi metni daha profesyonel ve anlaşılır hale getirir.

3. Dil ve stil tutarsızlıklarını çözme

Metinde dilsel tutarsızlıklar varsa bunları gidermeye çalışın. Örneğin, okuyucunun metni daha tutarlı bir şekilde anlamasını sağlamak için metindeki dil veya tonlama hataları düzeltilmelidir.

4. İfade ve akışı iyileştirme

Yazma akışınızı daha sorunsuz hale getirmek için anlatımınızı ve akışınızı geliştirin. Cümleleri ve paragrafları yeniden düzenleyerek veya ekleyerek metni daha tutarlı ve mantıklı hale getirin. Her paragrafın birbirine bağlandığından ve mantıksal bir sırada olduğundan emin olun.

5. Kelime seçimini kontrol etme

Kelime seçimi metnin anlamını büyük ölçüde etkiler. Söylemek istediklerinizi en iyi ifade eden kelimeleri seçmeye çalışın. Karmaşık veya gereksiz kelime ve ifadeleri basitleştirin ve anlaşılır bir dil kullanın.

6. Atıf ve kaynakların kontrol edilmesi

Metin  akademik bir çalışmanın parçası ise alıntıları ve kaynakları kontrol edin. Tüm alıntılar ve kaynaklar uygun şekilde belirtilmeli ve kaynaklara uygun şekilde atıfta bulunulmalıdır. Bu çalışma redaksiyonun daha gelişmiş halidir. Akademik çalışmalara yönelik yapılan düzeltme işlemine akademik redaksiyon denilmektedir.

7. Yazım hatalarının düzeltilmesi

Yazım hatalarını düzeltin. Yazım hatalarını kontrol edin ve yazım kurallarına uyun. Bu, metni daha profesyonel ve güvenilir hale getirir.

8. Görsel unsurların analizi

Metin görsel öğeler içeriyorsa (örneğin grafikler, tablolar, resimler), bu öğeleri gözden geçirin ve bunları uygun şekilde düzenleyin veya açıklayın.

9. Son kontrol

Düzeltmeyi tamamladıktan sonra metni tekrar dikkatlice okuyun ve son bir kontrol yapın. Bu, gözden kaçan hataları veya eksiklikleri tespit etmenize yardımcı olacaktır.

10. Geri bildirim alın

Metni başkalarına göstererek geri bildirim alın. Bu, bir kişinin gözden kaçırmış olabileceği hatalara farklı bir bakış açısı sağlayabilir ve yazıyı geliştirebilir.

Editörlük ile Redaktörlük Arasında Ne Gibi Bir Fark Vardır?

Editörlük ve Redaktörlük terimleri, yazılı metinlerin düzenlenmesi ve geliştirilmesiyle ilişkili iki farklı kavramı ifade eder ve bazen terimler karıştırılabilir. Ancak genellikle bu iki kavram arasında bir fark vardır:

Editörlük, yazılı metinlerdeki dil bilgisi, imla ve üslup hatalarının düzeltilmesi, metinlerin daha anlaşılır ve profesyonel hale getirilmesi işlemidir. Editör metni okuyarak, yazım hatalarını düzelterek, dilbilgisini düzelterek ve metindeki tutarsızlıkları ortadan kaldırarak geliştirir. Editör metnin akıcılığını artırmak ve okuyucunun anlamasını kolaylaştırmak için çalışır. Editörler ile genellikle yazılı materyalleri düzeltmek ve metinleri geliştirmek için çalışılır. Editörlür içerikte büyük değişiklikler yapmazlar.

Redaktörlük, daha büyük bir sürecin parçasıdır. Redaktör yalnızca metindeki dil bilgisi ve yazım hatalarını düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda metnin içeriği üzerinde daha geniş bir etkiye de sahiptir. Metnin yapısını, mantığını ve sırasını düzenler, eksik veya gereksiz bilgileri çıkarır veya ekler ve metni daha derinlemesine düzenlemeye tabi tutar. Redaktörler genellikle içerikte daha büyük değişiklikler yapma ve metinlerin daha geniş bir perspektiften değerlendirilmesine izin verme yetkisine sahiptir.

Redaktör,  genel anlamda metindeki imla hataları ve noktalama işaretlerinde yapılan hatalardan öte anlamda ve ifade tarzındaki sorunları giderir. Editör, metinleri yeniden düzenleme sonrasında yayım için hazırlar. Editörlük kavramı basılı medya editörlüğü ve TV programı editörlüğü olarak sınıflandırılır. Örneğin TV editörü tv’de yayınlanacak olan bir programın tüm aşamalarını denetler. Redaktörün öne çıkan iki önemli sorumluluğu bulunur. Bunlar çevirinin kaynak dildeki orijinali ile uygunluğunun denetlenmesi ve yapılan çevirinin hedef dile uygunluğudur. Dolayısıyla ihtiyaçlarınıza ve metin gereksinimlerinize bağlı olarak editör veya redaktör hizmetlerini seçebilirsiniz.

Redaksiyon nedir? Redaktör kimdir?” yazısında 3 düşünce

  1. Gulsah diyor ki:

    Merhaba Turkce ogretmeniyim farkli okullarda gorev yaptim. Dilbilgisi (gramer) alaninda oldukça iyiyim bu konuda pekcok ogrenciyi uluslararasi yarışmalarda basarili olmasina yardimci oldum. Her konuda yazi düzenlemesi yapabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×