Tezinizi Onaya Göndermeden Önce Son Kontrol

onaydan-once-tez-kontrol-islemi

Tezinizi bitirdikten sonra, onaya sunmadan önce gerekli tüm kontrolleri yaptığınızdan emin olmalısınız. Her şeyin doğru yapıldığından ve herhangi bir hata olmadığından emin olmak için tezinizi göndermeden önce her zaman kontrol etmelisiniz. Bu, tezinizin kabul sürecinde gereksiz gecikmelerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Tezinizi onaya göndermeden önce kontrol etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Biçimlendirmenizi ve düzeninizi kontrol edin
 • Tüm bölümlerin doğru sırada olduğundan emin olun
 • Yazım hatalarını veya dil bilgisi hatalarını kontrol edin
 • Tüm tablo ve şekillerin doğru numaralandırıldığından emin olun
 • Tüm referansların doğru olduğunu ve hata olmadığını kontrol edin
 • Tüm dipnotların ve son notların mevcut ve doğru olduğunu kontrol edin

Biçimlendirmenizi ve düzeninizi kontrol etmeniz, tezinizin doğruluğundan emin olmanızı mümkün kılar. Çalışmanızın, bir enstitü görevlisi veya tez savunma jürisi tarafından bakıldığında profesyonel ve düzenli görünmesi çok önemlidir. Bu nedenle doğru kenar boşluklarını, yazı tipi boyutunu, boşlukları vb. kullanarak her şeyin üniversite veya enstitü için verilen yönergelere göre düzgün bir şekilde biçimlendirildiğinden ve kılavuza uygun bir tez düzenleme yapıldığından emin olmanız gerekir.

Tezler genellikle aceleyle yazılır. Bu nedenle yazım hataları ve dil bilgisi hataları gibi önemli ayrıntıları gözden kaçırmak kolaydır. Redaksiyon hizmeti almamışsanız bu hataları düzeltmeniz gerekmektedir. Yazım hatalarını veya dil bilgisi hatalarını kontrol etmek, tezinizin kabul sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Çalışmanızda bu tür hatalar varsa, tezinizi onaya sunmadan hemen önce bunlar düzeltilmelidir. Ancak bu sayede teziniz sorunsuz bir şekilde onay alacaktır. Bu aşamada tezde yer alan tablolara vs. dahi dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tezinizi Onaya Göndermeden Önce Son Kontrol Nasıl Yapılmalıdır?

Tezinizi onay için göndermeden önce mutlaka kapsamlı bir kontrolden geçirmelisiniz. Mesela metinde atıfta bulunulan tüm referansların, kaynakça bölümünde eksiksiz ve uygun sırayla bulunduğundan emin olmanız gerekmektedir. Tezinizi onaya göndermeden önceki son kontrol, çalışmanızı teslim etmeden önceki son adımdır. Bu stresli bir zaman olabilir ama aynı zamanda işinizin kalitesi üzerinde en fazla kontrole sahip olduğunuz zamandır.

Tüm tablo ve şekillerin doğru numaralandırıldığından ve göründükleri yerde alıntı yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Tezinizde tüm bölümlerin doğru sırada olduğundan emin olmanız gerekir. Herhangi bir bölüm eklediyseniz veya sildiyseniz, bunların içindekiler tablosuna ve dizine doğru yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Tezinizi Onaya Göndermeden Önce Son Kontrol Neden Yapılmalıdır?

Son kontrol tezinizi kabul sürecinin en kritik aşamaları arasında yer alır. Bu aşamada tezin etkili bir kontrol sürecinden geçmesi, kabul sürecini de kolaylaştıracaktır. Bundan dolayıdır ki tezinizi kontrol ederken tüm referansların ve bibliyografik öğelerin tam ve uygun sırada olduğundan emin olmalısınız. Bu her şeyden önce tez yazım sürecinize olumlu yönde bir etki ortaya koyacaktır. Aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz bu aşamada kontrolü daha pratik bir şekilde yapmanızı mümkün kılacaktır;

 • Tezin tamamını tekrar okuyun
 • Her referansı ayrı ayrı gözden geçirin
 • Değiştirilmesi gereken yazar adlarını arayın
 • Gereken başka değişiklikler olup olmadığını tekrar kontrol edin
 • Doğruluk için tüm tabloları tekrar kontrol edin

Unutmayın bu aşamada yapacağınız kontrol, tezinizi onaya göndermeden önceki son kontroldür. Bu, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek ve tezinizden memnun olduğunuzdan emin olmak için iyi bir zamandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×