Tez Düzenlenirken Yapılan Hatalar

Tez düzenleme, tezin biçimsel olarak belli kurallara uygun hale getirilmesidir. Tez düzenlenirken yapılan hatalar içerisinde ilk göze çarpan konu bu kuralların tam olarak bilinmemesidir. Üniversiteler tarafından tez hazırlamada kullanılacak olan tez yazım kılavuzları yayınlanmaktadır. Bu kılavuzlar içinde tez yazımında ve tezin düzenlenmesinde dikkat edilmesi gereken kurallar yer almaktadır. Tez düzenleme sırasında bu kuralların harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir.

Tez Düzenlemede Hatalar Nasıl Oluşur?

Tez düzenlemede kuralların tam olarak bilinmemesi hataların en büyük sebepleri arasında yer alır. Bu nedenle tez düzenlenirken yapılan hataların başında tez yazım kılavuzunu okumamak veya anlamamak gelmektedir.

Tez düzenlenirken yapılan hatalar arasında tezi yazarken özensiz davranmak da yer almaktadır. Tez yazılırken bir şekilde sayfaları doldurmak hedeflenir fakat bu aşamada yapılan özensiz hareketler daha sonrası için bazı şeyleri baştan almaya neden olur.

Tezi düzenlerken karşılaşılan hatalar arasında düzensiz yazı yazmak da bulunmaktadır. Böyle bir hata sadece biçimi değil içeriği de ilgilendirdiğinden büyük bir sorundur. Bu durumda kişinin tezi baştan okuması ve hatalarını düzeltmesi gerekir. Fakat kişinin kendi hatasını göremeyeceği gerçeğinden hareketle bu durumda redaksiyon desteği alınması daha iyi bir çözümdür.

Tez düzenlerken yapılan hatalar arasında içindekiler, tablo ve şekiller listesinde sayfa numaralarının uyumlu olmaması da önemli bir sorundur. Böyle bir durumda listeyi en son yapmak ve numaraları teker teker kontrol etmek bir çözümdür. Daha iyi çözüm ise bu listelerin otomatik olarak oluşturulmasıdır. Fakat bunun da bazı zorlukları bulunmaktadır. 1 saatte tez düzenleme yazımızda bu konuya değinmiştik.

Tez düzenleme yaparken hatalara neden olan en büyük problem Word programına hakim olunmamasıdır. Tez genelde Word ortamında hazırlandığı için wordün ayrıntılarına hakim olunması gerekmektedir. Tez yazarken en güzeli, Word ayarlarını en başta yazım kılavuzuna göre düzenlemektir. Aksi halde işler içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Tez düzenleme konusunda worde hakimiyetin bulunmaması kuralların tam olarak sağlanamaması ve öğrencinin uzun süre tez düzenleme ile vakit harcamasına neden olmaktadır.

Tez Düzenleme Konusunda Destek Alma

Tez düzenleme tez hazırlama sürecinde göz ardı edilen fakat en önemli adımlar arasında yer almaktadır. Tez düzenlenirken yapılan hatalar konusunda destek almak ise konunun daha rahat bir şekilde halledilmesine yardımcı olmaktadır. Uzun ve yorucu bir süreç olan tez yazma sürecinin her aşamasında olduğu gibi tez düzenleme aşamasında da zorlanılmaktadır. Tez düzenleme konusunda yardım alınarak işin uzmanları tarafından düzenleme yapılması sağlanabilir.

Tez düzenleme kuralları üniversiteye ya da çalışmanın içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan tez düzenlenirken yapılan hatalar her an söz konusudur. Genel bir kural çerçevesi bulunmayan bu konuda kurallara tam olarak hakim olmak gerekir. Üniversiteler tarafından hazırlanan tez yazım kılavuzları içerisinde her ayrıntı yer almamaktadır. Bu kılavuzlar yalnızca genel bir çerçeve çizmektedir. Bu nedenle tez düzenleme konusunda uzman desteğinin alınması, sizi öğrenilmez ise sorun teşkil etmeyecek zor becerileri kazanmak zorunluluğundan kurtaracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×