1 Saatte Tez Düzenleme

Tez düzenleme, genelde yazılmış ve hazır olan bir tezin yazım kurallarına uygun hale getirilmesi işlemi olarak görülür. Bununla birlikte yazıma henüz başlanmamış veya yazımı devam eden tezler için de tez düzenleme söz konusudur. Tez yazımı ile birlikte tez düzenlemeye de başlanılması, en azından düzenli bir şekilde başlanıp devam edilmesini sağlar.

Tezin yazımı bittikten sonra düzenlenmesi ek bir iş gibi gelmektedir. Bunun için tez düzenleme ne kadar hızlı yapılırsa o kadar iyi görülmektedir. Tez düzenlemenin öneminden başka bir yazımızda bahsetmiştik. Kısaca değinmek gerekirse, uzun bir süreç ve büyük bir emekten sonra hazırlanan tezin hem enstitü tarafından kabul edilmesi hem de güzel bir sunuma kavuşması tez düzenleme ile mümkündür.

Tez Düzenleme Süresi

Tez düzenleme işlemine tez yazımı ile başlanmış olunsa bile tez tamamlandığında yine tez düzenleme ihtiyacı oluşmaktadır. Çünkü tez yazımı uzun bir süreç olduğu için hem düzeni korumak zordur hem de içerik ön planda olduğu için tez düzeni çoğu zaman önemsenmez. Bu nedenlerden dolayı yazımı biten bir tezin düzenlemesi en son yapılan işlemdir.

Tez yazımı sırasında düzenleme işlemi geri planda kaldığı için yazıma göre önemsiz olduğu düşünülerek çok kolay bir şekilde yapılabileceği gibi bir hataya düşülür. Bu düşünce nedeniyle kısa zamanda tez düzenleme yapılabileceğine inanılır. Bunun için 1 saatte tez düzenlemenin mümkün olabilmesi istenir. Fakat çoğu kez böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü tez düzenlemesi yapmak sanıldığının aksine kolay görünmesine rağmen çok ayrıntılıdır.  Bazen 1 saatte tez düzenleme yapmak şöyle dursun tezi kontrol etmek bile mümkün olmamaktadır.

Tez düzenleme işleminin 1 saatte yapılıp yapılamayacağı veya tez düzenlemenin ne kadar süreceğini anlayabilmek için öncelikle tez düzenlenirken nelerin yapıldığını bilmek gerekmektedir. Tezlerin tümünde yazım kılavuzuna uygun bir düzeltme gerekmektedir. Tez düzenleme süresi, düzeltmeyi yapacak kişinin konuya hakimiyetine ve teknik becerisine göre değişiklik göstermektedir.

Tez Düzenlemesi için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tez düzenlemesine başlamadan önce ilgili enstitünün tez yazım kılavuzu temin edilmelidir. Tez yazım kılavuzlarında, tez düzenleme için gerekli bilgiler -her zaman yeterli olmasa da- bulunmaktadır. Tez düzenleme, genelden özele doğru ilerlemelidir. Bunu boş bir sürahiye konulacak farklı büyüklükteki taşların sıralaması gibi düşünebiliriz. En büyük taşlar en son konulamayacağı gibi tezin sayfa kenarlıklarının ayarlanması da en sona bırakılamaz. Tez düzenlemede neyin hangi sırayla yapılacağının önemi bu örnekten anlaşılabilmektedir.

Tez düzenlemede atılacak her adımın uygun sıra ile takip edilmesi ve bunlarda tecrübe sahibi olmak gerekmektedir. Profesyonel olarak tez düzenlemesi yapmayan birisinin kendi kendine tezini düzenlemeye çalışması çok sinir bozucu olabilmektedir. Yalnızca tez yazım kılavuzunu okumak ve anlamak bile saatler alabilmektedir. Bu sebeple tezinizi düzenleme konusunda bu işin profesyonellerinden destek alabilirsiniz.

1 Saatte Tez Düzenlemesi Yapılabilir mi?

Şimdiye kadar bahsedilenlerden, 1 saatte tez düzenlemenin mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Tez düzenlemesinin kısa sürmesi, tez yazımı esnasındaki özeninize bağlıdır. Ancak bu şekilde tez düzenleme için daha az iş bırakabilirsiniz. Böylelikle 1 saatte tez düzenlemek mümkün hale gelebilir. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat edilerek tez yazımına başlanabilir;

  • Tez yazım kılavuzu temin edilir ve burada yazanlara göre tez yazımına başlanır. Tez yazımı sırasında bu kurallar kendiliğinden zihninize kazınır.
  • Enstitü tarafından kabul edilmiş örnek bir tez YÖK’ün sayfasından indirilir. Yazılan bölümler karşılaştırılarak ilerlenir.
  • Tezin sık sık yedeği alınır.
  • En önemlisi; tez yazımı için tek bilgisayar kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×