Yüksek Lisans Tez Aşamasında Neler Yapılmalıdır?

yuksek-lisans-tez-asamasinda-neler-yapilmalidir

Yüksek lisans öğrencileri için tez aşaması, akademik kariyerin en önemli bölümlerinden biridir. Bağımsız araştırma yapma yeteneğinizi gösterdiği için genellikle sizi diğer öğrencilerden ayıran bir kilometre taşıdır. Çoğu durumda, bu tür projeler akademisyenler tarafından becerilerinizi ve bilginizi değerlendirmek için de kullanılır. Yüksek lisans tez çalışmasında her şeyin plana göre gittiğinden emin olmak için, mutlaka etkili bir planlama yapmalısınız. Bu aşamada aşağıda sıraladığımız öneriler işinize yarayacaktır;

  • Konunuzu tanıtan kısa bir makale yazın
  • Hipoteziniz veya araştırma sorunuzu hazırlayın
  • Bu çalışmadan beklediğiniz ana sonuçları ortaya koyun
  • Çözmek istediğiniz sorunun kısa bir açıklamasını yazın
  • Sonrasında tezinizi yazmaya başlayabilirsiniz

Tüm süreç boyunca size rehberlik etmeye istekli bir danışman bulmanız tez yazım sürecinizdeki başarıyı doğrudan etkileyecektir. Bu kişi araştırma yapma tecrübesi olan biri olmalıdır. Mümkünse ilgi alanınızda uzmanlaşmış birini bulmalısınız. Böylece konunuzu en iyi nasıl ele alacağınız konusunda size rehberlik edebilir.

Yüksek lisans tez yazım sürecinde tezinizle ilgili her bölümü için bir taslak oluşturmanızda fayda vardır. Böylece her bölümü yazarken ne yöne ilerlediğinizi bilirsiniz. Bu, organize olmanıza yardımcı olacak ve daha sonra son haliyle okurken tüm bölümlerin birlikte iyi bir şekilde aktığından emin olmanızı sağlayacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında tez yazım sürecinin son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğini unutmamalısınız.

Yüksek Lisans Tez Aşamasında Neler Yapılmalıdır?

Bir öğrenci olarak yüksek lisans tezi hazırlamak, öğrencilik hayatınızın çok önemli bir aşamasıdır. Büyük bir heyecan ve beklenti zamanıdır. Ancak yüksek lisans tezi aşamasında yapmanız gerekenler hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Önemli bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için tüm ders programlarınızı ve notlarınızı tekrar okuyarak başlamak en mantıklısı olacaktır. Bu aşamadaki her adımda tam olarak ne yapılması gerektiğini bildiğinizden emin olmanız gerekecektir.

Tez yazımında yapılması gereken en önemli nokta, bir konu belirlemektir. Tutkuyla ve şevkle yazabilmek için ilginizi çeken bir konu seçebilirsiniz. Ancak üniversitenize veya yer aldığınız programa bağlı olarak hangi konulara izin verildiği konusunda kısıtlamalar olabileceğini unutmayın. Bu aşamada mutlaka detaylı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almanız konu belirlemenizi daha pratik bir şekilde yapmanızı mümkün kılacaktır.

Yüksek lisans tez aşaması, akademik kariyerinizin en önemli aşamalarından biridir. Becerilerinizi ve bilginizi gerçekten gösterebileceğiniz bir zamandır. Bu aşamada şunları yapmanız büyük fayda sağlayacaktır:

  • Yüksek lisans teziniz için ne yapmak istediğinizi netleştirin
  • Tez üzerinde kiminle çalışmak istediğinizi düşünmeye başlayın
  • Bu projede size yardımcı olacak profesyonel bir destek alın
  • Daha önce yazılmış tezleri okumaya başlayın
  • Tezin ne kadar sürede tamamlanacağına karar verin ve ardından bunu daha küçük parçalara ayırın

Yüksek Lisans Tezi Aşamasında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yüksek lisans tezi, bir sorunu veya soruyu tanımlayan ve ele alan, teorik bir çerçeve geliştiren ve onu toplanan verilere uygulayan bir araştırma projesidir. Tez yazma süreci stresli ve bunaltıcı olabilir. Ancak süreci kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Mesela gerektiğinde diğer kaynaklardan referanslar kullanabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında yüksek lisans tezi aşamasında mutlaka planlı bir şekilde hareket etmeye dikkat etmelisiniz.

Tez yazım sürecinde literatürde doldurulması gereken boşluklar olup olmadığına veya mevcut araştırmaların geliştirilip genişletilebileceğine karar vermelisiniz.  Tezin ne kadar sürede tamamlanacağına karar vermeniz, isabetli bir şekilde tezinize dair planlama yapmanızı mümkün kılacaktır. Tez aşaması boyunca en çok dikkat edilecek nokta ise tezinizi başkası değil sizin yazmanız gerektiğidir. Tezinizi sizin yazmanızın ahlaki ve mantıklı gerekçeleri tez yazdırma konulu yazımızda anlatılmıştı. Tek başınıza çözemediğiniz teknik konularda (tez düzenleme ve sunum hazırlama gibi) veya uzmanlık gerektiren konularda (akademik çeviri ve veri analiz gibi) akademik etik ilkeleri doğrultusunda akademik destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArayın
×