Tez Özeti Nasıl Yazılır?

tez-ozeti-nasil-hazirlanir

Bir tez özeti yazarken, birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Araştırma özetleri, dönem ödevi, araştırma ödevi ve tez yazan öğrenciler için çok değerlidir. Bir tezin özeti kısa ama kapsamlı olmalı ve özetlenen çalışmanın ana noktalarının net bir resmini sağlamalıdır. Aşağıdaki hususlar, başarılı bir tez özeti oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

  • İçerik
  • Yazım tarzı
  • Organizasyon

İyi Bir Tez Özeti

İyi bir özet yazmak tezinizin daha pratik bir şekilde kabul görmesini mümkün kılacaktır. Özet, tezinizin kendisine herhangi bir atıfta bulunmadan, çalışmanıza bir giriş olarak kendi başına durabilmelidir. Ne yapıldığını ve neden önemli olduğunu açıkça açıklamalıdır. Bir özet yazarken, tüm bu bilgileri sağlamaya devam ederken mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmalısınız.

Tez özetinizin içeriği doğru ve eksiksiz olmalıdır. İlgili tüm noktaları dahil etmek ve orijinal belgede yer alan herhangi bir önemli bilgiyi dışarıda bırakmaktan kaçınmak önemlidir. Çoğu kişi tezinizin özetini hızlı bir şekilde okuyacağından, okuyucuların söylediklerinizi kolayca takip edebilmesine uygun olarak düzenlemek önemlidir.

Yazım tarzınız resmi olmalı ancak aşırı teknik veya ortalama bir insanın anlayamayacağı zorlukta olmamalıdır. Aktif fiiller, kısa paragraflar, uygun terimler ve okuyucuların işiniz boyunca meşgul olmasına yardımcı olan diğer stratejileri kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında tezinizin özetini çıkarırken mutlaka içeriğinizin tamamını kapsadığına emin olmanız ve yazım  dilinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tez Özeti Nedir? Neden Önemlidir?

Tez özeti, tezin ana noktalarını özetleyen kısa bir yazı parçasıdır. Orijinal çalışmadan herhangi bir doğrudan alıntı içermemelidir. Ancak yazarın argümanını başka kelimelerle ifade edebilir veya özetleyebilir. Tez için özet hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğu zaman farklı kriterlerden rahatlıkla söz edebiliriz. Tez özetleri, bir üniversite dersi için mi yoksa profesyonel amaçlarla mı yazıldığına bağlı olarak farklı kurallara uymak durumundadır.

Tezin özeti konunuzu destekleyen ana fikirlerin, argümanların ve kanıtların damıtılmasıdır. İyi bir tez özeti yazmak için önce tezinizi dikkatlice okumalı ve içeriğinin bir taslağını veya notlarını almalısınız. Bunu yapmanın bir yolu, “ana hat yöntemini” kullanmaktır. Öncelikle dahil etmek istediğiniz tüm ana noktaları listeleyerek özetin bir taslağını hazırlayın. Ardından özetinizde onun hakkında ne söylemeyi planladığınızla ilgili her noktayı bir veya iki cümle olarak yeniden yazmalısınız.

Tez Özetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tez özetleri de kısa ve net cümlelerden oluşmak durumundadır. Okuyucularınızın tezinizi yazarken neden belirli kararlar aldığınızı anlamaları için, bu konuda nereden geldiğinizi bilmeleri önemlidir. Ancak bu sayede tam olarak amaca uygun bir şekilde tez özeti çıkarabilirsiniz.

Sonuç olarak tez özeti çıkarırken araştırmanızı net bir şekilde özetlemesine dikkat etmelisiniz. Bu aşamada tez özetinin ortalama 150 ile 200 kelime aralığında olması yeterli olacaktır. Bir de özette kullandığınız dile de dikkat etmeniz gerekmektedir. Tez özeti akademik çalışmanın bir parçası olduğu için bu kısımda da akademik dil kullanımına özen gösterilmelidir. Özet kısmı kendi projenizi özetlediğiniz kısımdır. Dolayısıyla bu kısımdaki cümleler de kendi sözcüklerinizden oluşmalıdır. Son olarak tez özetinizin gerekli olan bütün bilgiler içerdiğinden de emin olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArayın
×