Tez Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Tez düzenleme işlemi, yazılmış olan bir tezin yazım kurallarına uygun olacak şekilde düzenlenmesidir. Tez düzenleme işlemi sırasında yazıların başlığı, sayfa düzeni, içeriklerin sıralanması, yazı karakterlerinin büyüklükleri gibi düzenlemeler yapılır. Tez düzenlemesi nasıl yapılır sorusuna cevap olarak; ‘tezin tümünün yazım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun hale getirilmesidir’ denilebilir. Lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri, tez hazırladıkları için tez düzenlemesi yaptırmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Tez düzenlemesine önem verilmediği durumlarda tez çalışmalarının reddedilmesi durumu ortaya çıkabilir.  O zaman yapılabilecek tek işlem hataları düzeltmek ve sonrasında heyete tekrar sunmak olacaktır.

Tez düzenlemesinin yapılma şekli ve tezler için yapılması gereken işlemler, çalışmayı hazırlayan öğrenciye göre değişebilmektedir. Bazen özgün olarak araştırılması gereken bir konu ya da bilimsel bir makale şeklindeki özel çalışmalar tez konusu olabilmektedir. Tez, üniversite tarafından istenen yazım kurallarına uygun ve belirtilen sayfa yapısı şekline uygun olarak hazırlanır. Tez hazırlamak, titizlikle yürütülmesi gereken ve dikkat isteyen bir çalışmadır.

Okuduğunuz üniversitenin hangi bölümünde olursanız olun tez çalışması, belirlenmiş kurallara uygun olarak yapılmalıdır. Tez konusu olan çalışma farklı başlıklar altında uzun sayfalar boyunca anlatılmaktadır. Yazının uzun olup sayfalarca sürmesi anlatım bozuklukları olmasına, cümle düşüklüklerine ve imla hataları gibi çok sayıda yazım yanlışına yol açabilmektedir. Bu şekildeki hatalar tez hazırlama kurallarından biri olan “kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalıdır” kuralına ters durumlar ortaya çıkarabilir.

Tez Düzenleme için İhtiyaç Duyulanlar

Bir tezin düzenlenmesi aşamasında en büyük yardımcı, tez hazırlama kurallarını içeren kılavuzdur. Bu noktada bazı öğrenciler tez için yazım kılavuzunu bulamayabilirler. Bu konuda üniversitedeki danışmandan da yardım alınmadığı zaman örnek bir tez bulmak kaçınılmaz olacaktır. Tabi örnek tez okuduğunuz üniversiteye ait olmalıdır çünkü her üniversitenin belirlemiş olduğu tez yazım kuralları farklı olabilmektedir.

Tez düzenlemesi nasıl yapılır işleminin aşamalarından biri, elde edilen tez hazırlama kılavuzuna uygun olarak nasıl düzenleme yapılacağıdır. Bu aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • İlk olarak tez yazım kılavuzunu bilgisayar ortamında açmak gerekir
 • Tez için sayfa düzenleme işlemi ile düzen ayarlamaya başlanabilir
 • İlk olarak kılavuza göz atarak ne gibi bölümlerin olduğuna bakın
 • Tez düzenleme için Microsoft Word yazılımı kullanılabilir
 • Eğer word programı hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz o zaman program kullanımı konusuna hakim olan bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz
 • Sayfaların düzeni ve sayfa numaralarına dikkat ederek gerekli düzenlemeleri tezin tümüne uygulayın
 • Tez kapağını düzgün ayarlamaya özen gösterin
 • Özet içeren bölümleri istenilen şekilde dizayn edin
 • İçindekiler bölümünü dikkatlice kontrol edin ve başlıkların doğru sayfada yazıldığından emin olun

Tez Hazırlama Formatına Uyum için Püf Noktalar

Tez düzenlemesi nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplara katkı olarak, tez hazırlama formatına uyum için püf noktalar verilebilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Danışmanlar tez içeriğindeki konular nasıl ele alınarak işlenmiş, nasıl analiz edilmiş gibi detaylardan çok tez düzenine bakarlar. Bu nedenle düzen işi yazım kadar önemlidir ve öğrencileri en fazla uğraştıran konudur.
 • Tezin sayfa yapısı, imla ve noktalama işaretleri, sayfaların numaralanması, sayfa kenarlarındaki boşluklar ilk bakılan şeylerdir.
 • Özetlenmiş kısımların İngilizcesi, tablolar ve şekillerdeki taşmalar, sayfa sayılarının gösterimi, tezin kapağının içeriğe uygunluğu, gerekli yerlerdeki dipnotların durumu da diğer önemli hususlardandır.

 

Tez Düzenlemesi Nasıl Yapılır?” yazısında bir düşünce

 1. Selvi diyor ki:

  Tez düzenlemesi hakkında pek bilgim olmadığını farkettim,Hacı bayram üniversitesi tezimde bana çok yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim çalışmalarımın devamı gelicek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×