Tez Yazarken Yapılan Hatalar

tez-yazarken-yapilan-hatalar

Tez yazarken yapılan hatalar her zaman gündeme gelmektedir. Esasında tez yazım sürecinin titiz bir süreç olması ve bu süreçte pek çok farklı kriterin bulunuyor olması, farklı hatların da ortaya çıkmasını mümkün kılar. Bu aşamada planlı bir şekilde hareket etmek ve profesyonel bir destek almak; tez yazım hatalarından da kaçınmanızı mümkün kılacaktır. Günümüz itibariyle en sık görülen hatalardan bazıları şunlardır:

  • Kılavuzda verilen talimatları dikkatli okumamak
  • Gerekli kelime sayısı limitlerine kesinlikle uymamak
  • Üniversitenin verdiği stil rehberine gerektiği gibi uymamak
  • Çalışmalarında herhangi bir gramer hatası veya yazım hatası olmadığından emin olmak için tezi sunmadan önce düzeltme yapmamak, redaksiyon yapılmaması.

Tez Yazım Sürecinde Hatalara Götüren Nedenler

Tez, akademik kariyerinizin önemli bir parçasıdır. Çalışma alanındaki becerilerinizi ve bilginizi göstermek için eşsiz bir fırsattır. Ancak tez yazarken dikkatli hareket etmemek, kimi sorunları da beraberinde getirmektedir. Tezi yazmaya başlamadan önce araştırma çalışması için yeterli zamanın olmaması, yazarın konusu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ve bu konuda henüz yeterince araştırma yapmadığı anlamına gelir ve bu da kalitesiz içerik yazılmasına neden olur. Tez için ne kadar zaman ve çaba harcadığını gösteren kalite düzeyine göre tezini onaylamadan veya reddetmeden önce tezini gözden geçirecek olan kişiler tarafından kabul edilmemesine yol açabilir. Sonuç olarak tez yazım sürecine uygun bir şekilde hareket etmemek çok daha zahmetli bir süreci beraberinde getirecektir.

Tez, problemi, araştırma metodolojisini ve bulguları belirten bir belgedir. Tez yazımı, konunun derinlemesine anlaşılmasını ve analiz edilmesini gerektiren uzun bir süreçtir. Aşağıda sıraladığımız durumlar tez konusunda farklı hataların karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır;

  • Dil bilgisi hataları yapmak
  • Tezin nasıl yazılacağını bilmemek
  • İntihalin ne anlama geldiğini anlamamak
  • Kaynakları düzgün şekilde alıntılamamak
  • Kelimelerde doğru noktalama ve biçimlendirme kullanmamak

Tez Yazarken Sık Karşılaşılan Hatalar

Ne hakkında yazmak istendiğine dair bir fikrin olmaması tez yazarken en sık yapılan hatalar arasında yer almaktadır. Tezlerinde neleri ele almak istediklerine dair hiçbir fikirleri yoktur ve nereye varacaklarını bilmeden yazmaya başlarlar. Sonuç, arkasında hiçbir amaç veya sebep olmayan bir grup düzensiz cümledir. Başlamadan önce ne hakkında yazacağınızı bilmeniz ve bir noktadan diğerine mantıksal bir akış olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece her şey düzgün bir şekilde ele alınabilecektir.

Tez yazarken öğrencilerin yaptığı birçok hata vardır. Tezinin uzunluğunun ne kadar olacağını bilmemek en sık karşımıza çıkan hatalar arasında ilk sıralarda yer alır. Burada tezin uzunluğunu belirlerken, hem tezinizin konusunu dikkate almanız gerekir hem de kılavuzda yer alan bilgileri ayrıntılı bir şekilde okumanız gerekir. Ancak bu sayede tez yazım sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamanız mümkün olur.

Kaynaklara atıf yapmayı bilmemek de en sık rastlanan tez yazım hatları arasında yer alır. Tezinizi yazarken intihal yapmamak için kaynak göstermeyi bilmelisiniz. İntihal, başkasına ait fikirlerin hakkını vermek yerine aynen kopyalanmasıdır. Bu da başarısızlık veya üniversiteden atılma gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle referansları her zaman doğru şekilde alıntılamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
×