Tez Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her çalışmada olduğu gibi tez çalışmalarının da kendine has özellikleri bulunmaktadır. Hazırlanacak tezlerin de kendine mahsus kuralları bulunmaktadır. Tez hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle daha önce yazılmış olan tezlerin incelenmesi gerekmektedir. Bu konuda gerekli araştırma belirli adımların takip edilmesi ile gerçekleşir.

Tez Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar

Tez yazım aşamasında ilk olarak tez konusu seçimine dikkat etmek gerekir. Tez araştırmasında araştırmacının konuya olan bağlılığı, konunun araştırma süresi gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırmacının bilgi düzeyi de konu seçimi için göz önünde bulundurulması gereken konular arasında yer alır.

Konu sınırlandırması tez yazarken dikkat edilecek hususlar  arasında yer alır. Geniş bir konu üzerinde çalışmak oldukça zordur. Bu bakımdan seçilen konunun belli noktalarda sınırlandırılması gerekir. Sınırlandırma yapılırken seçilen konunun bilime hizmet etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hipotez kurma da tez yazımında dikkat edilecek konular arasında yer alır. Araştırmacı, yaptığı okumalar sonucunda edindiği bilgilere göre hipotezini geliştirerek tezinin temelini oluşturmaktadır.

Planlı bir şekilde tez yazma da tez yazarken dikkat edilecek hususlar arasında yer alır. Plan için öncelikle çalışma metodu belirlenir. En baştan belirlenen araştırma metodu araştırma metninde belirtilmelidir. Geçici plan ilk etapta yapılan ön çalışma sonrasında belirlenerek oluşturulur. Böylece tez yazımı belli çerçeveye oturtulmuş olur.

Okuma ve not alma, geçici kaynakça oluşturma gibi konular da tez hazırlarken dikkat edilecek hususlar arasında yer alır. Tez yazımında mümkün olduğunca birinci dereceden kaynaklara ulaşmak gerekir.

Tez yazımı ve kontrol süreci tez yazımın son aşamasıdır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulguları ve bilgileri yorumlayarak okuyucuya ulaştırmak tezin genel amacı arasında yer alır. Bu amaç için teze yüzde yüz hakim olmak gerekir. Tezin her satırı ve her kelimesi araştırmacı tarafından açıklanabilmelidir. Tez yazarken dikkat edilecek hususlar arasında danışman incelemesinden sonra tezin düzeltilmesi ve enstitünün belirlediği kurallara göre düzenlenerek teslim edilmesi de önemli bir yer tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArayın
×