Tez Şablonu Kullanarak Tez Düzenleme

Tez Şablonu ile Tez Düzenleme

Bilindiği üzere tez düzenleme işlemi, ilgili üniversitenin tez yazım kılavuzu dikkate alınarak yapılmalıdır. Her üniversitenin hatta çoğu enstitünün tez yazım kuralları farklı olduğu için tez düzenleme işi içinden çıkılamayacak bir hal almaktadır. Bununla birlikte bazı enstitüler öğrencilerin işini kolaylaştırmak için tez şablonu yayımlamaktadır. Bu sayede öğrenciler bir nebze rahat edebilmektedir.

Tezinizi düzenlerken bir tez şablonunun olması maalesef tezinizi kusursuz düzenleyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü tez şablonunun kullanımında da bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yazımızda tez düzenleme işlemi için tez şablonu seçimi ve kullanımı üzerinde durulmuştur. Tez şablonu uygun bir şekilde kullanılırsa tezinizi istenilen tez formatına uygun hale getirebilirsiniz.  Yazımızda bu konuda önemli bilgiler veriyoruz. Yine de her tez kendine özgü olduğu için tez şablonu da kullanılsa kusursuz bir düzenleme yapılacağının garantisini vermek zor. Bunu  göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tez şablonu kullanmak için tez yazımını bu şablon üzerinden başlatmak gerekir. Fakat tez yazan çoğu kişi tez yazım kılavuzu ve tez şablonunu tezi yazarken duyuyor. Bu nedenle tez şablonu ile tez yazımına başlamak çoğu zaman mümkün olamıyor. Bu yazımızı okuyup da tez yazımına henüz başlamamış olanlar şimdiden kendilerini şanslı hissedebilirler.

Bir tez şablonunun varlığını tez yazarken öğrenenlerin yapabileceği iki şey var. Tez şablonundaki ölçüleri teker teker kontrol edip yazdığı dosyaya aynı ayarları uygulamak veya yazdıklarını şablona aktarmaktır. Bunlarda da belli zorluklar vardır. Öncelikle şablondaki bütün ayarları kendi dosyanıza uygulamanız zahmetlidir. Üstelik hangi ölçülere bakacağınızı tam olarak bilmeniz çok zordur. Diğer yöntem olan yazdıklarınızı kopyalamak ise daha makuldür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ise yazıları kopyalarken şablonun ayarlarını değiştirmemektir.

Görüldüğü üzere üniversiteniz sizi düşünerek bir tez şablonu hazırlamışsa tez yazımına bu şablonla başlamamak sizi zor duruma düşürmektedir. Tez şablonu kullanmak için en mantıklı seçim bunu tez yazımının başında yapmaktır. Yalnız burada göz önünde bulundurmanız gereken bir nokta var; tez şablonu ile başlamak yazarken tezinizin düzenli görünmesini sağlar ama tezinizin kılavuza uygun olmasını garanti etmez. Tez yazımına başladıktan sonra tez şablonu değişebilir, tez şablonundaki örnekler sizin tezinizdekilerle uyuşmayabilir, farklı yerlerden kopyaladığınız bilgiler tez şablonundaki ölçüleri değiştirebilir ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Dolayısıyla tez şablonu, tez düzenleme işlemi için işinizi kolaylaştırır ama tez şablonunu uygun bir şekilde kullanamaz ve bir yandan tez yazım kılavuzundaki kurallarla karşılaştırmazsanız tezinizi enstitüye teslim edecek bir düzenleme yapamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArayın
×